Raporty Społeczne 2019

Nagroda główna 2019

Santander Bank Polska S.A.

Nagroda główna

Raport Odpowiedzialnego Biznesu 2018 Santander Bank Polska

Nagrody 2019

Benefit Systems SA

Nagroda internautów

Raport niefinansowy Grupy Benefit Systems

LPP

Nagroda Giełdy Papierów Wartościowych

Nagroda za raport zintegrowany

Wyróżnienie dziennikarzy

Globalna marka, polska firma

Grupa Energa

Nagroda Ministra Inwestycji i Rozwoju

Wyróżnienie dziennikarzy

Nasza Odpowiedzialność 2018

Wyróżnienia 2019

LPP

Globalna marka, polska firma

Nagroda Giełdy Papierów Wartościowych

Nagroda za raport zintegrowany

Wyróżnienie dziennikarzy

Orange Polska

Raport Zintegrowany 2018 Orange Polska

Wyróżnienie za raport zintegrowany

Grupa Energa

Nasza Odpowiedzialność 2018

Nagroda Ministra Inwestycji i Rozwoju

Wyróżnienie dziennikarzy

DOMINIKA BETTMAN
PREZESKA FORUM ODPOWIEDZIALNEGO BIZNESU

Dominika Bettman od 20 lat zarządza finansami w firmie Siemens, zajmując stanowisko prezeski ds. finansowych, CFO spółki. Nadzoruje wielkie projekty infrastrukturalne w energetyce i kolejnictwie. Ekonomistka, finansistka. Absolwentka Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Advanced Management Program IESE w Barcelonie. Działa na rzecz etyki i społecznej odpowiedzialności biznesu oraz różnorodności, w tym zwiększenia udziału młodych w działaniu przedsiębiorstw i w życiu publicznym oraz aktywności kobiet w gospodarce.

ROBERT ADAMCZYK
EUROPEJSKI BANK ODBUDOWY I ROZWOJU

Główny specjalista zajmujący się tematyką zrównoważonego rozwoju w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). W Banku zajmuje się analizą projektów energetycznych, przemysłowych oraz infrastrukturalnych w Europie Środkowej, jak również w byłych republikach Związku Radzieckiego i północnej Afryce. Prowadzi proces due diligence projektów z branży w energetycznej w tym elektrowni wiatrowych w Polsce, Bułgarii, Kazachstanie, Rumuni, Turcji, Mongolii, Grecji, Egipcie oraz na Ukrainie. Od 2014 roku pełni funkcję Prezesa Staff Council w EBOiR.  Audytor IEMA (Institute of Environmental Managment and Assessment) oraz assessor środowiskowy RICS (Royal Instituation of Charted Surveyors).

PIOTR ARAK
POLSKI INSTYTUT EKONOMICZNY

Analityk społeczno-ekonomiczny. Obecnie pełni funkcję zastępcy dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ceniony ekspert w zakresie wymiarowania wpływu. Wcześniej ekspert centrum analitycznego Polityka Insight, Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Autor i współautor wielu badań z obszaru cyfryzacji, ekonomiki zdrowia i polityki gospodarczej.

DR TOMASZ BRZOZOWSKI
UNIWERSYTET EKONOMICZNY WE WROCŁAWIU

Doktor nauk ekonomicznych. Pracownik jeleniogórskiego wydziału Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Specjalista w zakresie zarządzania jakością oraz zrównoważonego rozwoju organizacji. Ekspert w zakresie procesów komunikacji i zarządzania przez cele w kilku projektach realizowanych w administracji publicznej. Aktywny uczestnik konferencji na temat społecznej odpowiedzialności biznesu, zrównoważonego rozwoju oraz autor licznych publikacji w tym zakresie. Współautor takich monografii jak „Systemy zarządzania jakością i środowiskiem” oraz „Wskaźniki zrównoważonego rozwoju”.

DR EWA JASTRZĘBSKA
SZKOŁA GŁÓWNA HANDLOWA W WARSZAWIE

Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Zakładzie Ekonomii Środowiska i Zasobów Naturalnych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ekspertka i trenerka w zakresie: społecznej odpowiedzialności, etyki biznesu i zarządzania przez wartości, nurtów ekonomii heterodoksyjnej (ekonomia zrównoważonego rozwoju, ekonomia daru), zarządzania środowiskiem w przedsiębiorstwie a także partycypacji społecznej i planowania strategicznego w jst. Autorka ponad kilkudziesięciu publikacji z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.

PIOTR ONIKKI-GÓRSKI
BUSINESS CENTRE CLUB

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i MBA Executive, GFKM/ RSM Erasmus University Rotterdam. Dziennikarz Radia Solidarność i Polskiego Radia, od 1997 roku związany z BCC. Nadzoruje działania marketingowe i wizerunkowe Business Centre Club, ekspert z dziedziny społecznej odpowiedzialności biznesu, od lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi, jest pomysłodawcą i realizuje akcje społeczne klubu. Pełni funkcję dyrektora Biura Kontaktów Społecznych BCC.

ANNA SIEJDA
MINISTERSTWO INWESTYCJI I ROZWOJU

Ukończyła Uniwersytet Gdański na Wydziale Ekonomiki Transportu. Ukończyła też Podyplomowe Studium Finanse w Handlu Zagranicznym, Podyplomowe Studia Europejskie przy Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego, Podyplomowe Studia Ewaluacja Programów Unii Europejskiej w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego, Podyplomowe studia Kontrola i Audyt Wewnętrzny na Uniwersytecie Warszawskim. Ponadto zaliczyła kurs i egzamin z metodyki zarządzania projektami PRINCE 2. Pełniła też funkcję rzecznika dyscypliny finansów publicznych przy Ministrze Rozwoju Regionalnego. Pracowała w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, gdzie była odpowiedzialna za opracowywanie programów prywatyzacji sektora handlu zagranicznego. Pracowała w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych na stanowiskach doradcy ministra i następnie Dyrektora Departamentu: gdzie była odpowiedzialna za przygotowanie umów wdrażających program SRP, realizację Programu NFI i nadzór nad spółkami strategicznymi. Pracowała w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego gdzie była odpowiedzialna za realizację programu kontraktów wojewódzkich, programów przedakcesyjnych PHARE SSG i za przygotowanie i realizację ZPORR. Była też przez cztery lata dyrektorem CUPT – jednostki utworzonej przez Ministerstwo Infrastruktury. Głównym celem jednostki była ocena przygotowania do realizacji projektów transportowych zgłoszonych w ramach Programu POIiŚ i ich rozliczenie finansowe. Przez dwa lata była dyrektorem WWPE, która w tym czasie była odpowiedzialna między innymi za wdrażanie projektów informatycznych czy też projektów z zakresu kultury. Obecnie jest Dyrektorem Biura Ministra w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

EWA SOWIŃSKA
POLSKA IZBA BIEGŁYCH REWIDENTÓW

Biegły rewident z ponad 20 letnim stażem pracy w firmach audytorskich. Zastępca Prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Partner ESO Audit od 1 października 2009 roku. Wcześniej Członek Zarządu PricewaterhouseCooper. Członek Rady Konsultacyjnej przy Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Przewodnicząca Konwentu Pracodawców przy Sopockiej Szkole Wyższej. Przewodnicząca Rady Programowej Fundacji Forum Mentorów. W latach 2014-215 była członkiem Zespołu do spraw Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw powołanego przez Ministra Gospodarki. W 2014 roku skończyła studia podyplomowe w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej i od tego czasu zajmuje się coachingiem biznesu oraz life coachingiem. Prowadzi szkolenia z zakresu Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. Inicjatorka wiele spotkań integrujących pomorskie środowisko biznesowe w tematach dotyczących humanizowania biznesu, społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, wspierania rozwoju talentów. Należy do Gdańskiego Klubu Biznesu.

ELŻBIETA SZADZIŃSKA
FEDERACJA KONSUMENTÓW

Politolog, wiceprezes Federacji Konsumentów. Zajmuje się sprawami bezpieczeństwa produktu, w tym artykułów dla małych dzieci, oraz kwestiami związanymi ze społeczną odpowiedzialnością biznesu i zrównoważonym rozwojem i zrównoważoną konsumpcją. Jako ekspert FK bierze udział w pracach komitetów technicznych w Polskim Komitecie Normalizacyjnym, jest członkiem Rady Normalizacyjnej PKN i Rady ds. Akredytacji PCA, a także Rady ds. Racjonalnego Wykorzystania Żywności. Uczestniczyła w pracach grup roboczych powołanych w Ministerstwie Rozwoju: Grupy Roboczej ds. edukacji i promocji w ramach Zespołu ds. Gospodarki w Obiegu Zamkniętym, Grupy roboczej ds. etyki i standardów odpowiedzialnego prowadzenia biznesu i Grupy Roboczej ds. edukacji i popularyzacji CSR. Bierze udział w pracach grup roboczych europejskich organizacji konsumenckich BEUC i ANEC. Od 2004 roku jest członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, gdzie reprezentuje interesy konsumentów.

DR HAB. PIOTR WACHOWIAK
SZKOŁA GŁÓWNA HANDLOWA W WARSZAWIE

Prodziekan Kolegium Zarządzania i Finansów w Szkole Głównej Handlowej
w Warszawie. Specjalizuje się w problematyce zarządzania w szczególności zarządzania ludźmi w organizacji. Autor lub współautor wielu publikacji na temat negocjacji, zarządzania ludźmi, pomiaru kapitału intelektualnego, zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwie oraz społecznej odpowiedzialności biznesu. Najważniejsze z nich to: „Profesjonalny menedżer. Umiejętność pełnienia ról kierowniczych” (2002), „Kierowanie zespołem projektowym” (2004), „Pomiar kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa” (2005), „Profesjonalna prezentacja. Teoria i praktyka” (2008), „Wrażliwość społeczna przedsiębiorstw. Analiza i pomiar” (2013). Jest kierownikiem Rocznych Podyplomowych Studiów Menedżerskich, sekretarzem redakcji Kwartalnika Organizacja i Kierowanie, sekretarzem Podkomitetu Naukowego Olimpiady Przedsiębiorczości oraz zasiada w Radzie Fundacji Obserwatorium Zarządzania. Współpracuje z firmami konsultingowymi oraz szkoleniowymi.

DR TOMASZ KAROL WIŚNIEWSKI
GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH W WARSZAWIE

Doktor nauk ekonomicznych. Menadżer na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Współtwórca i koordynator pierwszego indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie w Europe Centralnej – RESPECT Index. Członek Zespołu ds. CSR, obecnie grupy roboczej ds. monitorowania trendów, przy Ministerstwie Gospodarki (obecnie Ministerstwie Rozwoju). Aktywnie uczestniczy w edukacji i promocji biznesu odpowiedzialnego społecznie wśród spółek giełdowych m.in. w latach 2012-2013 jako wykładowca Akademii CSR organizowanej pod patronatem Ministerstwa Skarbu Państwa. Ponadto autor i współautor raportów, artykułów i opracowań naukowych nt. znaczenia biznesu odpowiedzialnego społecznie na rynku kapitałowym, w tym jedynego na polskim rynku kapitałowym badania „Decyzje inwestycyjne, a społeczna odpowiedzialność firm”.

JAKUB WOJNAROWSKI
ACCA POLSKA

Dyrektor Zarządzający ACCA Polska i Kraje Bałtyckie, odpowiedzialny za rozwój ACCA i budowę rozpoznawalności kwalifikacji ACCA. Wcześniej Zastępca Dyrektora Generalnego Konfederacji Lewiatan, członek Rady Dyrektorów i Biura Wykonawczego BUSINESSEUROPE w latach 2012 - 2017; od 2006 do 2012 dyrektor ds. działalności programowej w Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz członek Zespołu Doradców Strategicznych Premiera w latach 2008 – 2011, członek zarządu Forum Darczyńców w Polsce (2006 – 2009) oraz członek European Forum on Philantropy & Research Funding Steering Group (2007 – 2008), socjolog i politolog, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, autor i współautor książek, raportów i publikacji (m.in. Polska 2030 – Wyzwania rozwojowe), poświęconych komunikacji i zarządzaniu konfliktami, edukacji, ruchom społecznym, kapitałowi społecznemu. Zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi sektora finansowego i innowacji, polityki publicznej, edukacji i współpracy międzynarodowej.

DR MARIOLA ZALEWSKA
UNIWERSYTET WARSZAWSKI

Badacz i wykładowca w Zakładzie Metod Matematycznych i Statystycznych Zarządzania, Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Senator Uniwersytetu Warszawskiego, przewodnicząca Komisji Senackiej UW. Absolwentka Wydziału Matematyki Informatyki i Mechaniki UW oraz HEC Paris. Autorka wielu publikacji w obszarach: zrównoważony rozwój, jakość życia, konkurencyjność podmiotów i jednostek samorządu terytorialnego. Współpraca naukowa, dydaktyczna z Uniwersytetami we Francji i Szwajcarii, z biznesem i otoczeniem biznesu. Ma na swoim koncie udział w projektach: badawczych, szkoleniowych, doradczych, jak również współpracę z NGOs.

W 13. edycji konkursu na najlepiej sporządzone raporty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju nagrodzonych zostało 6 firm. W głównych kategoriach zwyciężyły firmy: LPP - nagroda za raport zintegrowany oraz Santander Bank Polska - nagroda za raport społeczny.

Gala ogłoszenia wyników odbyła się 21 października w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Organizatorami konkursu są Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Deloitte Polska.

LPP, Santander Bank Polska, Benefit Systems, Grupa Energa, Kompania Piwowarska, Orange Polska - to lista firm, których raporty z zakresu CSR i zrównoważonego rozwoju zostały najwyżej ocenione w poszczególnych kategoriach Konkursu Raporty Społeczne. W 13. edycji rywalizowało 45 publikacji. Na tę liczbę złożyło się ostatecznie 15 debiutów, czyli raportów wydanych przez organizację po raz pierwszy; 11 raportów zintegrowanych oraz 8 raportów instytucji pozabiznesowych (w tym 4 raporty administracji publicznej, 3 organizacji pozarządowych i jeden uczelni wyższej).

- W otoczeniu społeczno-gospodarczym coraz większą rolę odgrywa transparentność działań. Cieszy więc coraz wyższa jakość zgłaszanych przez firmy do Konkursu Raporty Społeczne publikacji uwzględniających ich zaangażowanie w kwestie społeczne, środowiskowe oraz dotyczące ładu organizacyjnego, a także liczba raportów organizacji pozabiznesowych. Raporty niefinansowe są ważnym narzędziem do oceny m.in. innowacyjności, konkurencyjności czy przejrzystości organizacji - mówi Dominika Bettman, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu, przewodnicząca jury głównego Konkursu Raporty Społeczne. - Warto również podkreślić, że wzrasta znaczenie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ w raportach firm. Stają się więc świadome swojego wpływu na realizację globalnych zobowiązań - dodaje Dominika Bettman.

WYNIKI 13. KONKURSU RAPORTY SPOŁECZNE

Nagroda za najlepszy raport zintegrowany: LPP („Globalna marka, polska firma”). Uzasadnienie: Nagroda za raport przemyślany, napisany przystępnym językiem, interesujący także dla osób nie związanych z raportowaniem, atrakcyjny graficznie, pokazujący zarówno pozytywne, jak i negatywne obszary oddziaływania. Tegoroczny raport LPP jest jeszcze lepszy niż zeszłoroczny, (który otrzymał nagrodę za debiut), pokazuje rozwój całej firmy i jej rosnące aspiracje.

Jednocześnie jury swoją decyzją chce dać wyraźny sygnał, że raportowanie nie może i nie powinno ograniczać się do największych spółek. Ważne jest aby raportowały także firmy z branż nie kojarzonych w sposób oczywisty z raportowaniem, które nie są do tego zobligowane dodatkowymi przepisami, ale chcą pokazywać swoje działania interesariuszom i traktują to jako element budowania swojej pozycji na rynku.

 Nagroda za najlepszy raport społeczny – Santander Bank Polska („Raport Odpowiedzialnego Biznesu 2018”). Uzasadnienie: nagroda za bezsprzecznie najlepszy raport wśród ocenianych, wyraźnie wyróżniający się z najlepiej ocenianych raportów. Za przyjazną, interesującą formę, widoczny postęp w porównaniu z wcześniejszymi latami. Jury zwróciło uwagę na szeroki opis oddziaływania firmy, w szczególności na wpływ środowiskowy oraz na rzetelne podejście do przygotowania raportu. Jury pragnie też wyraźnie zaznaczyć, że będzie pilnie monitorować przestrzeganie przyjętych, ważnych zobowiązań!

Wyróżnienie w kategorii raport zintegrowanyOrange Polska („Raport Zintegrowany 2018”). Uzasadnienie: za dojrzały i kompleksowy raport, w szczególności za opis modelu biznesowego i konsekwentne utrzymywanie wysokiej jakości raportu od wielu lat.

Wyróżnienie w kategorii raport społecznyKompania Piwowarska („Raport zrównoważonego rozwoju 2018. Nasz wkład w realizację Agendy 2030”). Uzasadnienie: Za bardzo prostą i czytelną formę, zawarcie wszystkich istotnych informacji w tak skrótowej i przystępnej formie. Za wielki walor edukacyjny i odważne zmierzenie się z trudnym tematem negatywnego oddziaływania na otoczenie.

Nagroda Ministerstwa Inwestycji i RozwojuGrupa Energa („Nasza odpowiedzialność 2018”). Uzasadnienie: za otwartość i przejrzystość w opisywaniu przyjętych zobowiązań, przykładanie wagi do prezentacji szczegółowych danych wynikających z działalności oraz właściwe rozumienie odpowiedzialności spółki w obszarach dotyczących pracowników, klientów, społeczeństwa oraz środowiska naturalnego.

Nagroda Giełdy Papierów WartościowychLPP („Globalna marka, polska firma”)

Wyróżnienie w kategorii Nagroda Jury Dziennikarzy - LPP („Globalna marka, polska firma”)

Wyróżnienie w kategorii Nagroda Jury Dziennikarzy  Grupa Energa („Nasza odpowiedzialność 2018”).

Nagroda internautówBenefit Systems („Raport niefinansowy Grupy Benefit Systems”).
W liczbie oddanych głosów 2. miejsce zajął raport BNP Paribas Bank Polska, 3. ING Bank Śląski.

- W obliczu nowych wyzwań coraz większego znaczenia nabierają kwestie, w jaki sposób polskie firmy uwzględniają nowe ryzyka, np. ryzyko zmian klimatycznych czy ryzyka związane z zarządzaniem różnorodnością, w ramach prowadzonej działalności, a także w jaki sposób monitorują oraz raportują kwestie z nim związane. Z roku na rok zauważamy, że raporty zgłaszane do udziału w konkursie coraz lepiej odpowiadają na te nowe wyzwania i są coraz lepszej jakości. Wyróżnikiem przestało być stosowanie międzynarodowych Standardów GRI. Oznaką dojrzałości staje się teraz na przykład gotowość do przedstawienia, w jaki sposób firma uwzględnia ryzyko zmian klimatycznych w planach adaptacji, wycenie i strategii, w jaki sposób integruje dane finansowe i niefinansowe na potrzeby zarządcze, oraz które z prezentowanych wskaźników zostały poddane niezależnej weryfikacji zewnętrznej – mówi Maria Ibisz, menedżer w zespole ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i w Europie Środkowej, Deloitte.

- Konkurs Raporty Społeczne to jedyny tego typu konkurs w Polsce. Składa się z kilku etapów, angażując ekspertów, a w głosowaniu internautów również szerokie grono interesariuszy firm zgłaszających publikacje. Wybór zwycięzców poprzedza wnikliwa i ponad miesięczna praca jurorów wchodzących w skład jury głównego i dziennikarskiego. Serdecznie dziękujemy za wkład i możliwość współpracy, a przede wszystkim coroczne nagradzanie organizacji, które w praktyce pokazują znaczenie przejrzystości w biznesie i jego otoczeniu - mówi Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Podczas wydarzenia ogłoszono również wyniki I edycji Diversity&Inclusion Rating. To stworzone przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Deloitte Polska narzędzie umożliwia mierzenie poziomu zaawansowania firmy w obszarze zarządzania różnorodnością i budowania organizacji włączającej. W skład I edycji Diversity&Inclusion Rating weszły następujące podmioty: BNP Paribas Bank Polska, Citi w Polsce, DNB Bank Polska, ING Bank Śląski,  NatWest Poland. 

W tym dniu także oficjalnie do grona partnerów strategicznych Forum Odpowiedzialnego Biznesu dołączyło Brown-Forman w Polsce oraz ING Bank Śląski.

Konkurs Raporty Społeczne odbywa się od 2007 roku. Jego organizatorami są Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu i firma Deloitte.

***

Organizatorzy: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Deloitte

Patroni: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Federacja Konsumentów, Giełda Papierów Wartościowych

Patroni medialni: PAP Biznes, PRoto, kampaniespoleczne.pl, eGospodarka.pl, My Company Polska, EURACTIV.pl, BE.NAVIGATOR, Log4.pl