Orange Polska laureatem Green Frog Award 2019

Firma Orange Polska, laureat nagrody głównej konkursu Raporty Społeczne w kategorii raport zintegrowany, zdobyła także nagrodę Green Frog Award. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w Zagrzebiu, podczas zorganizowanej przez Deloitte konferencji „Inwestowanie w zrównoważony rozwój”.

Aż 112 raportów zostało zgłoszonych w tym roku do konkursu organizowanego przez firmę doradczą Deloitte – Central European Sustainability Report Award, znanego również pod nazwą Green Frog Award. W tym roku do inicjatywy dołączyła Rosja i pozostałe kraje Wspólnoty Niepodległych Państw, co pokazuje, że coraz więcej krajów i firm w regionie dostrzega wartość danych niefinansowych i zintegrowanej sprawozdawczości.

Konkurs organizowany przez Deloitte jest dwuetapowy. W Polsce etap lokalny realizowany jest przez Deloitte i Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach Konkursu Raporty Społeczne. Zwycięzcy pierwszego krajowego etapu, których sprawozdania są najlepiej oceniane, automatycznie awansują do poziomu regionalnego obejmującego wszystkie inne kraje Europy Środkowej, Rosję i pozostałe kraje WNP. W tym roku do tego etapu przeszło 10 raportów. Konkurowały one w kategoriach: Najlepszy Raport Zrównoważonego Rozwoju Europy Środkowej, Rosji i Wspólnoty Niepodległych Państw oraz Najlepszy Raport Zintegrowany Europy Środkowej, Rosji i Wspólnoty Niepodległych Państw.

– Nagradzając najlepsze raporty niefinansowe, Deloitte przyczynia się do podniesienia świadomości dotyczącej korzyści i wartości biznesowej zrównoważonego rozwoju. W ubiegłym roku o nagrodę konkurowało 69 raportów. 112 raportów zgłoszonych do konkursu w tym roku to rekord, z którego bardzo się cieszymy, tym bardziej, że aż 44 proc. zgłoszeń było z Polski – mówi Irena Pichola, Partner, Lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i w Europie Środkowej, Deloitte.

Po CEMEX Polska i Bogdance, Orange Polska to kolejna spółka znad Wisły, która zdobyła nagrodę. 90 proc. raportów z Polski zostało przygotowanych zgodnie z międzynarodowym standardem Global Reporting Initiative (GRI).

– Każdego roku raporty zgłaszane do udziału w konkursie mają coraz lepszą jakość. Wzrasta także liczba zgłoszeń raportów zintegrowanych. W tegorocznej edycji było ich 15 proc., z czego 60 proc. poddano niezależnej weryfikacji przez zewnętrznego audytora. Pokazuje to, że liderzy w naszym regionie zaczęli stosować najlepsze światowe praktyki. W sumie w tym roku 81 proc. raportów sporządzono zgodnie z międzynarodowym standardem GRI – mówi Maria Ibisz, Menedżer w zespole ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i w Europie Środkowej, Deloitte.

Wszystkie przedłożone w tym roku sprawozdania zostały przygotowane zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Rady ds. Sprawozdawczości Zintegrowanej (IIRC). Polska jest wiodącym rynkiem w dziedzinie zintegrowanej sprawozdawczości (24 proc.), w dalszej kolejności znalazła się Chorwacja (20 proc.).

Orange Polska została oceniona za najlepszy raport zintegrowany w regionie Europy Środkowej, Rosji i innych państw Wspólnoty Niepodległych Państw za 2018 r. Raport ten jest przejawem dojrzałego podejścia do zarządzania, które integruje w swoim modelu biznesowym czynniki finansowe i pozafinansowe, w tym aspekty ochrony środowiska, wpływu społecznego i ładu organizacyjnego (tzw. ESG). Wyróżnia się zastosowaniem zasad GRI dot. wyważenia, wiarygodności i dokładności– raport w sposób przejrzysty przedstawia nie tylko mocne strony organizacji, ale także obszary wymagające poprawy. Dodatkowo został poddany audytowi zewnętrznemu zgodnie z normą ISAE 3000.

Pobierz broszurę podsumowującą Green Frog Award 2019 >>

Poznaj laureatów 12. edycji konkursu Raporty Społeczne >>

Źródło: mat. pras.