Start konkursu na najlepsze raporty społeczne

Ruszył konkurs na najlepiej sporządzone raporty społeczne i zintegrowane. Firmy i inne organizacje mogą zgłaszać przygotowane przez siebie publikacje ujawniające kwestie niefinansowe. Nabór potrwa aż do 5 sierpnia, ale jest to termin ostateczny i organizatorzy nie planują jego przedłużenia.

PRZEJDŹ DO FORMULARZA >>

Konkurs Raporty Społeczne organizowany jest od 13 lat przez Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu i firmę Deloitte. Co roku nagradzane są najlepiej sporządzone raporty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju. Laureaci wyłonieni zostaną w następujących kategoriach: najlepszy raport zintegrowany,  najlepszy raport społeczny, najlepszy debiut, nagroda internautów, nagroda jury dziennikarzy oraz nagroda Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Raportowanie społeczne to jeden ze sposobów kontaktu z interesariuszami firmy (m.in. konsumentami, pracownikami, dostawcami, akcjonariuszami) i pomocne narzędzie w  zarządzaniu organizacją. Głównym celem konkursu jest zwrócenie uwagi na znaczenie raportowania niefinansowego. Dzięki tej inicjatywie można wyróżnić te przedsiębiorstwa i organizacje, które nie tylko prowadzą działalność, biorąc pod uwagę interes społeczeństwa i środowiska, ale również  potrafią w sposób jasny, przejrzysty i wiarygodny zaprezentować swoje dokonania w publikowanych raportach. Konkurs przyczynia się do transparentności działań organizacji i podejmowania dialogu z interesariuszami. Stanowi też źródło inspiracji do tego, w jaki sposób ujawniać dane niefinansowe.

– Pozafinansowe działania biznesu zyskują na znaczeniu stając się nieodłącznym elementem oceny ich sukcesu, obecnego oraz perspektyw na przyszłość. Stąd nadzieja, że firmy będą je coraz chętniej pokazywały przygotowując raporty społeczne. Udział w konkursie może przyczynić się do poszerzenia komunikacji o tej publikacji, zwiększając transparentność organizacji, co z kolei przekłada się na wzrost wiarygodności i zaufania jej interesariuszy. Dlatego gorąco zachęcam do udziału w 13. edycji konkursu Raporty Społeczne – mówi Marzena Strzelczak, generalna dyrektorka Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Do konkursu mogą zgłosić się wszystkie organizacje (przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, jednostki sektora finansów publicznych) z siedzibą w Polsce, które wydały raporty  w języku polskim obejmujące działania za rok 2018. Termin nadsyłania zgłoszeń jest w tej edycji przedłużony i trwa aż do 5 sierpnia 2019 roku, jest to jednak termin ostateczny i nie będzie przedłużany. Udział w konkursie jest bezpłatny. Swoje publikacje należy zgłaszać poprzez stronę raportyzr.pl.

Nadesłane raporty zostaną ocenione przez niezależne jury, które składa się ze specjalistów z dziedziny ekonomii, ochrony środowiska, spraw społecznych i CSR . Oprócz jury, również jak co roku internauci będą mieli możliwość zagłosować na wybrane przez siebie raporty społeczne od 16 sierpnia przez miesiąc. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w październiku podczas gali podsumowującej konkurs.

Konkurs Raporty Społeczne odbywa się od 2007 roku. Jego organizatorami są Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu i firma Deloitte.